Je samozrejme rozdiel, či trávite zimu vo vykúrenom byte, alebo vonku v chlade, napríklad v búde pri dome, prípadne ako ja občas na chalupe, kde sa neváľam väčšinu dňa v teple.
Nielen ľudia, ale aj my psíci máme potrebu v zimnom období papať väčšie množstvo jedla. Hlavne tí psíci, ktorí žijú vonku a nemajú možnosť sa zahriať v perinách v spálni, potrebujú zvýšené množstvo bielkovín, tukov a sacharidov, a to približne o 20 % bežnej dávky*, časť ktorého spotrebujú na termoreguláciu, teda schopnosť kontrolovať a udržovať telesnú teplotu.
Ak ste bežne kŕmení iba jedenkrát denne, je lepšie upraviť spôsob kŕmenia v zime na viac menších dávok.
Pri pobyte vonku je lepšie byť psíkom trošku obaleným tukom aj preto, že tuk, ktorý si vytvoríme, nás hreje o niečo viac, ako keď sme len kosť a koža. Keď je reč o tuku, tak mám na mysli tú zdravú trošku tuku, nie že ste potom ako guľôčky a ja sa s vami nemôžem poriadne hrať. Je treba upravovať pomer živín, vitamínov a minerálov v kŕmení, a nie množstvo stravy!!
Pretože prílišné zvýšenie kŕmnej dávky môže spôsobovať obezitu. Ľahkou úpravou jedálneho lístka nám tak nemusia naši páničkovia navyšovať množstvo stravy za účelom udržania optimálnej kondície. A ak by nám chceli trochu prilepšiť, stačí krmivo zaliať teplým nesoleným vývarom. Ten nielen skvelo ochutí a ovonia mäsko, ale aj zahreje a dostane do nás tekutiny, ktoré potrebujeme v zimnom období tak isto ako v lete. To súvisí aj s ďalším zimným problémom, a to je, že vo väčších mrazoch môžu misky s vodou zamŕzať, takže ich treba častejšie vymieňať.
Ďalším úplne super trikom na zimu je dobrá príprava v podobe výživových doplnkov, ktoré podporujú našu imunitu a celkovú obranyschopnosť. Ja užívam nejaké výživové doplnky od Vetamixu celý rok. V zime ale preferujem Vetamix vitamíny minerál a Vetamix vitamíny na každodennú starostlivosť.
Ak ste kamaráti naopak celú zimu v byte, je pravdepodobné, že máte oveľa menej pohybu, takže tomu by mala byť prispôsobená aj kalorická hodnota kŕmnej dávky. Je teda lepšie papať trochu menej a hlavne obmedziť rôzne maškrty a dobroty, ktoré často dostávame, pretože nám tým chcú ľudia vynahradiť zábavu vonku. Čo je vlastne paradox, namiesto zdravého pohybu vonku na vzduchu nám radšej pridajú niečo navyše na jedenie, aby sme sa zabavili.
Ďalej je veľmi dobré, aby vám páničkovia cez deň, keď nie sú doma, zmiernili kúrenie v byte. Sme predsa šelmy a tým sme prispôsobení aj na podstatne nižšie teploty, než na aké sú zvyknutí ľudia. A potom je aj ten prechod do mrazivého počasia vonku trochu znesitelnejší.
Najdôležitejšie "zimné" pravidlo je: hlavne neodkladať vychádzky až na jar! Aby sme zostali v kondícii, je dôležité chodiť aj v zime pravidelne von. Donúťte teda svojich pánov, aby s vami chodili na prechádzky aj v zime. Dajte ale pozor, aby ste neprechladli, dlhé polihovanie na snehu môže totiž spôsobiť nachladnutie alebo dokonca aj zápal močového mechúra. Viem, o čom hovorím, keď ma niekto nechal v decembri vonku pri nádobe na odpadky, tak som jeden schytala. Dbajte na to, aby ste boli neustále v pohybe. Vychádzky nemusia byť dlhé, ale intenzívne. A keď je fakt veľká zima, stačí obliecť nejakú peknú bundičku a hneď sa môžete vybrať za kamarátmi von.
Na záver ešte jedna vec týkajúca sa vianočných sviatkov, aj keď už sú za nami..
Veľmi často sa stáva, že počas Vianoc ľudia neodolajú našim psím očiam a kŕmia nás aj jedlom zo stola. Prosím, nerobte to! Ľudské pokrmy, ako sú sladké vianočné cukrovinky, môžu všetkým psíkom spôsobiť žalúdočné či iné zdravotné problémy. Pozor dajte aj na rybie kosti, ktoré sa môžu psíkovi zapichnúť do krku.
Ak nám chcete dať niečo na prilepšenie, môžete nám ako vianočný darček venovať balíček krmiva od Vetamixu, kde sú konzervy a nejaké chutné maškrty.
* Denný príjem kalórií v uvedenej tabulke treba brať orientačne. Svojho psieho miláčika pozná každý pán najlepšie sám, preto zvážte, aké má nároky.
Článok napísala Nicole Margol