Všetky vysvetlenia znamenajú jediné, a síce kŕmenie našich miláčikov prirodzenou stravou formou surových produktov živočíšneho pôvodu, ktoré nie sú priemyselne spracovávané. Produktov, ktoré sú na trhu, je veľmi veľa, preto vám povieme, ako nášho psíka kŕmime my.
Samozrejme gramáž sa bude odlišovať podľa veľkosti psa, jeho rasy atď. Skôr teda ide o odporúčanie, v akom pomere je možné stravu pripravovať alebo ako ju obmieňať.
Ako BARFujeme my
Máme československého vlčiaka Krakena, ktorý má teraz 15 mesiacov, patrí do kategórie stredných (väčších) psov a jeho váha sa pohybuje tesne pod 35 kg.
Naučili sme ho, že jedáva jedenkrát denne a to večer. Je to preto, že cez deň potom lepšie reaguje na maškrty, keď ideme von, cvičíme s ním alebo čokoľvek od neho chceme doma.
Niekto kŕmi 2x denne, ráno a večer, nám sa to ale takto zdá jednoduchšie a psíka to vôbec neobmedzuje.
Z čoho sa skladá Krakenova večera?
- 500 g mäsa a vnútorností
- 300 g kostí
- Roboran Barf
- 1 ks zelenina / ovocie / sušená zeleninová zmes
- lososový olej – pár kvapiek
- ½ lyžičky drvených škrupín
- tabletky na mobilitu
Dohromady teda dostáva asi 800 g mäsa a kostí denne, nikdy toto množstvo neprekračujeme. A ak sme mu dávali cez deň viac ako len zopár maškŕt, tak dávku znižujeme. Prípadne to kontrolujeme podľa jeho aktuálnej kondície, respektíve podľa toho, či sa nám zdá, že priberá alebo nie. To môže byť pre psíkov, hlavne tých väčších, nebezpečné kvôli boľavým kĺbom atď.
K mäsu a kostiam mu pridávame tzv. Roboran Barf v sypkej forme, ide o morskú riasu, ktorá dopĺňa Barf ako taký a dodáva mu zdroje, ktoré sa v našich podmienkach horšie spracovávajú práve do mäsa a kostí.
Nie je to iba mäso a kosti
- Chceme, aby mal prísun zeleniny a ovocia, niekedy mu namiešame kúpenú zeleninovú zmes, čo sa nám ale každý deň nechce. Zeleninová či ovocná zmes je totiž sušená a pri príprave sa čaká 15 – 30 minút, kým sa zelenina namočí. Čo napríklad v týždni nezvládame. Prípadne dostane kúsok papriky, ktorú miluje, alebo akékoľvek ovocie. Zeleninu a ovocie jeme doma často a aj vďaka tomu Krakenovi chutí skoro všetko, minimálne to nakoniec zje, keď vie, že nič iné nedostane. 😊
- S jedlom denne dostáva aj pár kvapiek lososového oleja obsahujúceho nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre zdravie, ale telo si ich samo nedokáže vyrobiť.
- Dávame mu tiež ½ lyžičky drvených škrupín, vyhýbame sa však tým z vajíčok, pretože môžu obsahovať salmonelu.
- Za veľmi dôležitú tiež považujeme výživu na kĺby pre psíkov. Krakenovi navyše tabletky chutia, nemusíme mu ich schovávať do mäsa, pokojne si ich dá samotné ako cukrík.
Ako odhadnúť veľkosť porcie pre vášho psa, najmä ak je to šteniatko?
Určite je vhodné si nájsť na internete, koľko gramov mäsa a kostí by mal jesť váš psík podľa svojej váhy. A takéto porcie mu môžete mu začať dávať. Chcela by som ale zdôrazniť, že je to rovnaké ako v čomkoľvek inom.
Tabuľka je vždy len tabuľka a nezahŕňa aktivitu vášho psíka, jeho povahu, vek, rýchlosť, spaľovanie a chuť do života. Môže sa stať, že váš psík bude potrebovať jesť viac alebo menej.
Ideálne je, ak viete, ako má rasa vášho psíka vyzerať, keď je tzv. v kondícii, keď nie je ani veľmi tučný, ani vychudnutý. A sledovať môžete aj jeho chuť do jedla:
- Ak jedlo nebude úplne dojedať, je to pre neho veľa.
- Keď ale naopak bude fňukať, bude nespokojný, môže byť hladný a porciu je treba zväčšiť.
Nájsť správnu mieru nie je ťažké, vy sami najlepšie poznáte svojho miláčika a dokáže vypozorovať, kedy sa cíti dobre. 😊.
Vaša Martina s Michalom a Krakenom