V horúcich mesiacoch možno predsa len pozorovať, že aktivita nie je taká vysoká, ale v chladnejšom období to mojim slečnám vyhovuje lepšie a môžem si dovoliť dať im väčšiu záťaž. Napríklad s kolobežkou. V lete s nimi nemôžem behať po rozpálených cestách, takže je to skôr o hľadaní alternatív, ale teraz je jedno, kde beháme alebo chodíme a spoločne si to krásne užívame. Dievčatá sú v tomto období plné energie, takže kedykoľvek je možnosť, niečo podnikáme. Určite na ne neplatí žiadna jesenná únava.
V nastávajúcom jesennom a zimnom období môžu mať psíci zvýšený apetít
V nastávajúcom jesennom a zimnom období môžeme ako správni majitelia psíkov pozorovať, že psíci majú zvýšený apetít. Je to dané ich pudmi, ktoré ich nútia ukladať si tukové zásoby na zimu. Ak je váš pes veľmi hladný, skúste mu najprv namiesto zvyšovania dávky, čo by viedlo k jeho priberaniu, rozdeliť dennú dávku na dve časti. Jednu mu dajte ráno alebo dopoludnia a druhú večer a k tomu napríklad ešte nejakú maškrtu. Moje slečny absolútne zbožňujú sušené mäso, takže to môžete vyskúšať a myslím, že budete mať veľký úspech.
Samozrejme musíte myslieť na to, či budete od psíka vyžadovať nejaký výkon. Stále platí, že pred akýmkoľvek výkonom mu nedávame žiadnu nutričnú bombu. Ak chcete ísť iba na malú prechádzku, kde pes nebude behať ako o život, tak je to v poriadku, ale keď viem, že pes bude dve hodiny behať niekde po lese, tak mu určite nedám nálož zveriny.
Od kvality krmiva závisí celková kondícia a odolnosť psíka
Od kvality krmiva závisí celková kondícia a odolnosť psíka, ktorá je v tomto jesennom období ešte dôležitejšia ako v lete. Ak máte psíka stále doma a chodíte s ním len na prechádzky, nie je zmena jedálneho lístka nijako závratne veľká.
Osobne by som odporučila nejaké vitamíny, trochu spestriť stravu napríklad rybami alebo zverinou. Rybacie mäso obsahuje väčšie množstvo tuku, čo napomáha absorpcii vitamínov. Zverina sa zase trávi trochu dlhšie a trávením sa organizmus psíka zahrieva, čo mu v jesennom období uškodiť určite nemôže.
Psíkovi, ktorý je zvyknutý byť vonku aj v nepriaznivom počasí, musíte kvalitným krmivom dopriať oveľa viac energie, aby sa zahrial. Tu by som odporúčala stiahnuť (ale nie úplne oddeliť) kuracie mäso a sústredila by som sa na viac na ryby, zverinu a hovädzie mäso, to všetko doplniť zeleninou, aby mal psík čo najviac vitamínov.
Všeobecne platí, že s nižšími teplotami má psík vyšší kalorický výdaj, ktorému by mal zodpovedať vyšší kalorický príjem. V strave by mali mať väčší podiel tuky. Ak váš psík chovaný vonku v jesennom a zimnom období chudne, je nutné zvýšiť energetickú hodnotu podávanej stravy. No a v prípade aktívnych psíkov stále platí, že jedálny lístok upravujeme na základe ich potrieb. Inými slovami:
- Psíci majú voľno = zverina, ryby, hovädzie.
- Psíci majú vysokú aktivitu = kuracie mäso, králičie mäso.
- K tomu všetkému ryža, cestoviny, ovocie, zelenina, minerálne látky a vitamíny
Každý pes je iný
Pretože existuje široká paleta psích druhov a ich potrieb, bolo by veľmi obsiahle hovoriť o potrebách každého plemena zvlášť. Preto existujú všeobecné pravidlá a každý správny majiteľ psa by si ich mal upraviť pre toho svojho. Preto možno v krátkosti zhrnúť nasledujúce:
- Áno, upravujeme na jeseň stavu tak, aby psík nechudol, ale naopak ani veľmi nepriberal.
- Vyberáme stravu pestrú, plnú vitamínov, ktoré sú v pokrmoch samotných alebo v doplnkoch stravy.
- Hoci sa nám na jeseň nechce chodiť tak často von, tak sa psíkom venujeme. Neznamená to totiž, že keď sa nechce nám, nechce sa ani im.
- Berieme do úvahy, že jeseň je obdobie plné rôznych nachladnutí a viróz, ktoré neútočia len na ľudí, ale aj zvieratá sa môžu s určitými zdravotnými komplikácia stretnúť.
No a ako posledné, myslite na to, že na jeseň sú dni kratšie. Preto keď idete von, myslite na reflexné prvky pre seba aj pre vášho psíka. Nech sme všetci lepšie vidieť kdekoľvek :-).
Napísala Jiřka