PES JE OD PRÍRODY MÄSOŽRAVEC
Keď sa teda bavíme o Barfe, bavíme sa o kŕmení:
Je to metóda kŕmenia mäsožravých domácich zvierat tým najprirodzenejším spôsobom... S psíkom po boku už žijeme veľmi dlhú dobu, a tak hoci je to neuveriteľné, nájdu sa dnes psíci, ktorí vám úplne v pohode odmietnu misku plnú surového mäsa s výrazom na tvári „a čo som nejaké zviera, aby som žral surové mäso?“ No a čo s tým? Na to sa pozrieme v dnešnom článku. Tak poďme rovno na to.
Pes je od prírody mäsožravec, na tento fakt by sme nikdy nemali zabúdať. Nie je teda pre neho nič prirodzenejšie, ako miska plná surového mäsa v správnej kombinácii s kosťami, vnútornosťami a zeleninou. Kŕmenie BARFom však prenáša na majiteľov psíkov značnú zodpovednosť za správnosť a vyváženosť stravy, preto sa toľko ľudí prikláňa k jednoduchšiemu variantu, ktorým sú granule. Výhodou BARFu je, že presne viete, čo psíkovi do misky dávate. Odmenou pre vás bude prázdna miska a spokojný a vitálny pes.
KEĎ PES SUROVÉ MÄSO ODMIETA
Vzhľadom na to, že sú naši štvornohí miláčikovia už určitú dobu kŕmení granulami, môže sa stať, že surové mäso nebudú chcieť jesť.
Ak ste sa odhodlali prejsť z granúl na BARF a váš pes vám na misku plnú mäsa kašle, nezúfajte! Nič nie je stratené. Spočiatku skúste mäso zľahka nechať tzv. zatiahnuť prudkým opečením na panvici. Psíci milujú ľudské varené jedlo, takže takto zatiahnutým mäsom z panvice už len ťažko pohrdnú. Takto môžete stravu pokojne upravovať celý prvý mesiac kŕmenia mäsom. Postupne dobu varenia znižujte a podávajte viac a viac surové mäso.
Väčšina psíkov túto taktiku neodhalí a vy sa postupne dopracujete ku kŕmeniu surovým mäsom. A nemusíte mať strach, na konci tejto cesty čaká spokojný pes, ktorý sa na každé kŕmenie bude tešiť! Predsa len v každom z nich niekde hlboko stále žije mäsožravec, stačí ho prebudiť!
VARENÁ STRAVA
Ak chcete psa kŕmiť varenou stravou, je nutné dodržať pár základných pravidiel.
Majte na pamäti, že varením stráca mäso veľké množstvo živín, ktoré sú pre psa veľmi dôležité. Skúste teda nájsť nejaký vhodný a komplexný doplnok stravy, ktorý vám tieto deficity z varenia nahradí, môžete tiež zvýšiť kŕmnu dávku, aby pes dostal čo najviac živín prirodzene.
Pri varní nikdy nezabúdajte, že pes NESMIE JESŤ VARENÉ KOSTI, pretože po uvarení zmäknú a lámu sa na drobné úlomky, ktoré môžu v tele psa spôsobiť pekné problémy.
Pre mňa osobne je jednoduchšie kŕmiť psa metódou BARF, teda surovou stravou, a dať si pozor na pár základných pravidiel, ako je napríklad skladovanie mäsa a vyvážený pomer všetkých zložiek. Potom sa už netreba ničoho báť... Stačí pripraviť misku a radovať sa z toho, ako sa váš psík oblizuje až za ušami.
Napísala Markéta
IG https://www.instagram.com/czech_frenchie/