Podelím sa s vami o pár zásad. Niektoré mám naštudované, k niektorým som došla na základe skúseností sama. Snáď vás budú inšpirovať.
Kastrovať či nekastrovať
Keby som mala povedať svoj postoj k problematike kastrovať/nekastrovať, som určite za kastráciu.
V prvom rade, povedzme si to otvorene. Väčšina z nás, kto sa rozhodneme nekastrovať a následne teda “množiť” mačky, to nerobíme s vedomím, že máme dopredu pre všetky mačiatka zabezpečený domov. Ďalšia vec je, že obdobie, keď je mačka pripravená na párenie, je pre ňu fyzicky aj psychicky vyčerpávajúce. Vykastrované mačky sa dožívajú v priemere až 2x vyššieho veku.
Samozrejme, aj kastrácia predstavuje určité riziká spojené s narkózou a operáciou samotnou, ale myslím si, že sú v porovnaní s vyššie uvedenými dôvodmi prečo kastrovať zanedbateľné.
Aké zmeny môžeme očakávať po kastrácii
Kastrácia so sebou prináša, alebo by mala priniesť nemalé zmeny v jedálnom lístku mačky.
Pretože v reprodukčnom období je chuť do jedla mačiek a kocúrov potlačená, nemajú tendencie príliš priberať. Nekastrované mačky sú aktívnejšie, hravejšie a menej odpočívajú, čo je tiež ďalší dôvod, prečo nemajú také tendencie priberať na váhe.
Naopak vykastrované mačky majú sklony k priberaniu, preto je dôležité ich denný príjem viac korigovať a kontrolovať. Obezita je choroba ako každá iná a mačičkám môže veľmi komplikovať život.
Uvádza sa, že najnáchylnejšou dobou na priberanie sú prvé tri mesiace po kastrácii. Je to obdobie, keď sa v mačičkách búria hormóny a začínajú byť menej aktívne, strácajú svoje prirodzené inštinkty a začínajú žiť pokojnejším spôsobom života. Sú lenivejšie a lenivejšie...
Dôležité je ZAKROČIŤ VČAS, pretože následné znižovanie hmotnosti nie je jednoduché a v mnohých prípadoch sú tieto pokusy neúspešné. Hovorí sa, že kocúry priberajú viac ako mačky, ale to môže byť individuálne a rozdielne prípad od prípadu.
Ako BARFovať po kastrácii
Moje mačičky sú vykastrované zhruba od jedného roka a myslím si, že to je presne tá ideálna doba, ak chceme tento krok podstúpiť.
Kŕmime ich BARfom, prvé mesiace je dobré podávať naozaj skôr diétnejšie mäso (kuracie, králičie, ryby, hydinu…) a obmedziť prísun tučných príloh. Kŕmnu dávku je taktiež vhodné znížiť.
Na začiatku sa vám môže zdať, že majú mačičky hlad. Mištičku vyprázdnia raz-dva a tvária sa, že by chceli ešte pridať. Je ale len otázkou času, než si ich telo zvykne a než sa s novou skutočnosťou vyrovnajú.
Porcie rozhodne nezväčšujte, ak im chcete niečo dopriať, radšej pridajte ešte jednu maličkú porciu napr. zloženú zo zeleniny a kuracieho mäsa medzi bežnými dennými dávkami navyše.
Nie je ale dobré zo stravy vynechávať žiadne dôležité zložky, aj keď sú tučnejšie, len musíme dávať pozor na ich množstvo.
Porovnanie jedálneho lístka
Pokúsim sa vám napísať, ako by asi mohol vyzerať jedálny lístok pre vykastrovanú mačku so sklonom k priberaniu a naopak pre mačičku, ktorá vykastrovaná nie je a s priberaním na váhe problém nemá:
Vykastrovaná mačka:
- Ráno: kuracie mäso, kvapka lososového oleja, nastrúhaná mrkva
- Poludnie: králik, malá porcia ryže
- Večer: ryba, zelenina
Nevykastrovaná mačka:
- Ráno: pečeň, mrkva, lososový olej, cestoviny
- Poludnie: králik, ryža, žĺtok
- Večer: kuracie mäso, ryža, zelenina
Dúfam, že ste sa niečo nové dozvedeli a že vám moje rady pomôžu.
Napísala Karolína