Veď to pozná asi každý jeden z nás. Meškáte na hodinu telesnej výchovy a na rozcvičku už nie je čas. Následne si parádne zahráte futbal so svojimi spolužiakmi, ale cítite, že nie ste taký obratný a miestami vás aj pobolieva členok či koleno. Dokonca aj prebehnúť ihrisko ide ťažšie ako keď ste na hodinu nemeškali a rozcvičili sa. A tá obrovská svalovica na ďalší deň! Prečo toto spôsobovať psovi pri tréningu, či rovno súťaži?
Rozcvička je pre mnohých ešte tabu. Na súťažiach sa často krát stáva, že majiteľ vyberie psa z klietky a bez žiadnej prípravy ho vedie na parkúr. To isté sa stáva aj na tréningoch. Pritom rozcvička by mala byť súčasťou každého jedného výkonu psa.
Rozcvička psa pred športovým výkonom alebo Warm-up
Rozcvička by mala trvať približne 15 minút, aby sa svaly dostatočne zahriali. Cviky by mali byť prispôsobené danému športu, ktorý ide pes vykonávať. Na začiatku stále začíname chôdzou a klusom na vôdzke. Pokračujeme v rozhýbavaní hlavy, pomalými pohybmi do strán za maškrtou. Výbornými cvikmi na rozhýbanie psa je slalom medzi nohami, cúvanie, podávanie predných labiek, točenia okolo svojej osi a v neposlednom rade poklona.
Pohyby pri rozcvičke by mali byť pomalšie, až sa postupne dostanete ku rýchlejším prevedeniam. Výbornými cvikmi, ktoré by mali nasledovať sú rôzne rozbehy za hračkami alebo drobné skoky. Všeobecne platí, že pohyby, ktoré robí pes počas výkonu, by mal urobiť počas rozcvičky.
Cool-down
Po športovom výkone nasleduje postupné schladenie psa. Toto sa robí v opačnom poradí ako warm-up. Opäť môže pes vykonať cviky, ktoré robil predtým, ale psa postupne ukľudňujeme, aby mu klesla hodnota adrenalínu v krvi. Psa dostatočne vychodíme, približne 15 minút. Schladenie psa je takisto dôležité ako rozcvička a predchádzame tým stuhnutosti svalov.
Mám podávať kĺbovú výživu?
Psí športovec musí znášať dlhé a náročné aktivity. Či už behá po agility parkúre alebo sa venuje záchranárstvu, ak sa so psíkom venujete hocijakej športovej aktivite, je potrebné venovať väčšiu pozornosť jeho kĺbom. Kĺb sa vekom a časom opotrebováva. Do úvahy treba brať aj zdravotný stav psa. Kĺbová výživa by sa mala podávať rýchlo rastúcim šteňatám, starým psom, športujúcim psom či obéznym psom. Produkty sú vo forme tabliet, práškov a sirupov. Kĺbová výživa vyživuje kosti, kĺby a chrupavky a dá sa povedať, že drží celé telo pohromade.
Kĺbová výživa by mala obsahovať:
- MSM
- Glukosamín
- Chondroitín sulfát
- Lyselina hyalurónová
- Kolagén
Pokiaľ psík nemá žiaden pohybový problém, podáva sa preventívne.
My sme podávali kĺbovú výživu pred športovou sezónou po dobu 3 mesiacov, mesiac sme vynechali a podávali sme opäť 3 mesiace. Ak už má psík nejaký problém, vtedy sa môže kĺbová vyžíva podávať bez prestávky. Takto ju užíva Muffi. Aktuálne berie kĺbovú výživu vo forme prášku. Pre nás najjednoduchšie podávanie je v rámci jedla, kedy jednoducho primiešam výživu do misky s jedlom.
Najznámejšie psie športy
Agility
Medzi asi najznámejšie psie športy patrí agility. Pes spolu so psovodom prekonáva prekážky v správnom poradí. Kategórie sú rozdelené podľa výšky psa na small, medium a large. Parkúr sa skladá zo skokových prekážok, tunelov, slalomu a zónových prekážok. Psík môže začať oficiálne pretekať od 18 mesiacov.
Dogfrisbee
Pes chytá hodený disk ideálne všetkými 4 nohami vo vzduchu. Najznámejšou kategóriou je freestyle, kde sa predvádza zostava s čo najoriginálnejšími hodmi a trikmi, ktoré spolu predvádzajú pes aj psovod. Freestyle je atraktívny vďaka rôznym preskokom cez telo psovoda, odrazom od tela a výskokmi do výšky. Dogfrisbee sa skladá aj z rôznych dištančných disciplín, kde pes chytá disk často krát aj vo vzdialenosti viac ako 50 metrov.
Dogdancing
Pes spolu so psovodom predvádza naučené triky do rytmu hudby a vytvára ako keby tanec. Pridanú hodnotu dotvárajú kostýmy psa aj psovoda. Povolené sú aj rôzne rekvizity, ktoré musia byť použité počas vystúpenia. V rámci dogdancingu sa môžu plniť aj skúšky.
Napísala Lenka