Trocha teórie o srsti psa
Psia srsť sa vo všeobecnosti skladá zo samostatných chlpov vyrastajúcich z kože, ktoré môžeme rozdeliť podľa ich hrúbky na chlpy krycie (tie sú hrubšie, dlhšie a ich úlohou je tepelná izolácia zvieraťa) a podsadu, to sú chlpy jemnejšie a kratšie.
Podľa vyšľachtenia jednotlivých plemien psov potom rozoznávame srsť:
- s podsadou (ide o pôvodný typ srsti tvorenej krycími chlpmi a podsadou, napríklad u nemeckých ovčiakov, labradorov, samojedov, špicov, setrov)
- hladkú srsť (tvorenú krátkymi a priliehajúcimi krycími chlpmi s veľmi redukovanou alebo chýbajúcou podsadou, napríklad dobermany, mopslíky, weimarský stavač)
- hodvábnu srsť (charakteristickú veľkou jemnosťou a dĺžkou chlpov, nachádza sa u jorkšírskych teriérov, maltézskych a havanských psíkov, shih-tzu)
- kučeravú srsť (zložená zo zatočených krycích chlpov, napríklad pudlík, portugalský vodný pes, bišon, kerry blue teriér)
- hrubú srsť (skladajúca sa z hrubých krycích chlpov s veľmi hustou podsadou, napríklad bradáč, drsnosrstý jazvečík, český fuzáč).
Kvalitným kŕmením k zdravej srsti
Pretože na správnu tvorbu a vývoj srsti, rovnako ako ostatných kožných derivátov, má vplyv predovšetkým správna výživa a vyváženosť bielkovín a tukov, nemali by sme na to pri kŕmení psov zabúdať. Ich nedostatok sa totiž môže negatívne prejaviť v podobe krehkej a suchej srsti s tendenciou nadmerného vypadávania ako krycích chlpov, tak podsady.
Ďalším dôležitým prvkom vo výžive psa ovplyvňujúcim srsť a kožné deriváty sú omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Pretože si ich telo nedokáže vytvoriť samo, treba ich do potravy dodávať v najrôznejších dostupných formách. Napríklad formou:
- olejov (ľanový, lososový)
- rybieho mäsa (losos, tuniak a pod.)
Za zmienku určite stoja aj ďalšie komerčne vyrábané prípravky zamerané na podporu srsti:
- zinok
- morská riasa
- biotín
- pivovarské kvasnice
Aby sme docielili kvalitnú srsť, je odporúčané pridávať do kŕmnej dávky predovšetkým v období jarného a jesenného vypadávania chlpov niektoré z vyššie uvedených prípravkov a živín.
Napísala Monika