Trochu teórie
Takéto množstvo krmiva počítame u dospelého jedinca obvykle ako 2-3% z jeho požadovanej váhy, teda váhy, ktorú u neho chceme dosiahnuť..
- Pokiaľ ide o psa v normálnej kondícii, s ktorou sme spokojní, počítame s 2-3% jeho súčasnej váhy
- U obéznych psov alebo naopak u príliš chudých psov pracujeme s 2-3% ideálnej váhy, ktorú chceme dosiahnuť /v prípade obezity teda berieme do úvahy nižšiu váhu a v prípade jedinca s nízkou kondíciou zase naopak vyššiu váhu, než je tá súčasná
- súčasná
Kŕmna dávka sa skladá z 3 hlavných komponentov /zložiek/.
- Najväčšiu časť tvorí mäso (svalovina, šľachy, vnútornosti apod.), ktoré by malo tvoriť cca 50-60 %
- Kosti sú dôležitou súčasťou psieho jedálnička a mali by tvoriť 20-30% kŕmnej dávky
- Prílohy (zelenina, ovocie, cestoviny, ryža) tiež 20-30 %.
Hoci v dnešnej dobe nájdeme na internete pomerne veľké množstvo najrôznejších online barf kalkulačiek, je pomerne jednoduché vytvoriť si vlastnú. Napr. v programe Excel. Podľa tejto kalkulačky jednoducho vypočítate, koľko potravy je treba psíkovi približne dať za jeden deň a zároveň koľko je treba objednať na celý mesiac /v mojom prípade na jeden závoz/.
Trochu z mojej praxe
Nižšie si ukážeme praktickú ukážku výpočtu kŕmnej dávky pre šesťročného psa, plemena bulteriér, v normálnej kondícii, so súčasnou váhou 31 kg.
*Pozn. 1 mesiac – počítame všeobecne ako 30 dní.
- U bulíka (Caesara) počítame s 2 % zo súčasnej váhy (31 kg) – teda 620 g krmiva na jeden deň (za mesiac Caesar bez najmenšieho problému zje 18,6 kg).
- Zastúpenie mäsa v KD (kŕmnej dávke) som si stanovila na 50 % - z toho vnútornosti tvoria 30 % a mäso (svalovina) 70 %. Celkom teda 310 g masa na jeden deň.
- Kosti tvoria pomerne jednoduchý výpočet – 30%, to je 186 g.
- Zbytok, 20 % (124 g/deň), tvoria prílohy. Tie zastupuje zo 70 % zelenina a z 30 % ovocie. Párkrát do mesiaca nahrádzam zeleninu a ovocie cestovinami, ryžou alebo vločkami (v rovnakom množstve, t.j. 124 g/deň).
Pretože barf vychádza predovšetkým z dodania požadovaného množstva krmiva za určité časové obdobie /za dlhší časový horizont/, berieme požadovanú veľkosť KD za deň v gramoch len orientačne. Pri objednávaní a aj balíčkovaní je pre mňa dôležitý predovšetkým pravý stĺpec – teda množstvo krmiva, ktoré by mal Caesar dostať za celý mesiac /30 dni/
To si môžeme v praxi predstaviť nasledovne:
Mäso
Podľa vyššie priloženej tabuľky je treba, aby v nasledujúcom mesiac dostal Caesar celkom 6,5kg mäsa /svaloviny/, objednám teda 2kg kuracieho orezu, 1kg morčacieho orezu s bazalkou, 1kg bravčového hrubomletého, 1kg hovädzie srdce, 1kg hovädziu a kuraciu zmes a 0,5kg sardiniek.
Čo sa týka vnútornosti, tento mesiac je na rade 1kg kuracích žalúdkov, 1kg držiek a 1kg kuracieho mix.
Kosti
Kosti by mali podľa môjho jedálnička tvoriť 5,6 kg za mesiac. Pretože kombinujem mleté a „klasické“ kosti, objednávam teda 1 kg kuracích krkov, 2 kg mletej kačky, 1 kg kuracích skeletov, 4 ks kačacích chrbtov a 1 kg mletého králika.
Prílohy
Prílohy predstavujú potom asi najjednoduchšiu časť mojej objednávky. Ovsené vločky, ryžu a cestoviny kupujem raz za štvrť alebo pol roka (predávajú sa vo väčšom množstve a neskrmujem ich tak často, preto mi vydržia dlhšiu dobu/, zeleninu a ovocie kupujem mrazené / a doma namiešam v pomere 5 balení Vetamixu zeleniny a 2 balenia Vetamixu ovocia/ alebo sušené, ktoré využívam ku konzervám pri cestovaní.
Napísala Monika
IG https://www.instagram.com/moncakk/