Aktívny prístup nesie svoje riziká
Tým, že ja mám psíkov dvoch, tak konkrétne v tomto prípade to platí dvojnásobne. V tomto článku by som sa s vami chcela podeliť o to, čím všetkým som si už s Corinou a Hope prešla. Pri výbere témy som sa trochu obávala, aby ste si v závere článku o mne nepovedali, že som nejaký nezodpovedný majiteľ psíka. Len jednoducho myslite na to, že aktívny prístup nesie aj svoje riziká.
Zuby
Najprv sa budem venovať chrupu. Stalo sa mi totiž, že jedného dňa som si pozerala fotky a na jednej z nich som si všimla, že Hope chýba spodný zúbok.
Detailnou kontrolou jej chrupu som zistila, že zub je zlomený na hrane ďasna. Tvorilo to takú malú ostrú hranu. Preto som sa obrátila na svoju zverolekárku a tá mi povedala, aby sme prišli a dohodneme sa, čo s tým urobíme. Pri kontrole mi odporučila nechať vytrhnúť aj zvyšok zubu. Vyhneme sa tomu, že sa v zúbku začne tvoriť zápal a prípadne aj ďalším komplikáciám. A tak zub išiel von a ja ho mám na pamiatku doma vo vrecúšku. Bola samozrejme použitá krátka anestézia, ale po chvíľke bolo všetko v poriadku.
- Čo sa týka kŕmenia, dala som jej nažrať až večer klasickú dávku mäsa. Odporučené bolo vyhnúť sa kostičkám a suchšej tvrdej potrave. To bolo v pohode, pretože kŕmim mäsom, to je mäkké a nedôjde tak k natlačeniu jedla do prázdneho miesta po zube.
- Zošiť ďasno nebolo treba, pretože zúbok bol malý. Rana sa zacelila rýchlo a nenastal žiadny iný problém.
Tým ale problém nebol úplne vyriešený, pretože ma čakalo pátranie, prečo vôbec a hlavne kedy došlo k vylomeniu. Konkrétny dátum som nezistila, ale určila som približný deň podľa fotiek. A ako najpravdepodobnejšiu príčinu som určila to, že keď moje dievčatá behajú na voľno, tak sa často vzájomne rôzne obhrýzajú okolo krku. A na krku majú obojok s kovovou sponou.
Takže veľmi pravdepodobne Hope pri jednom „nálete“ na Corinu cvakla priamo na tú kovovú sponu a bolo to. Preto venujte nejaký čas pravidelným prehliadkam chrupu vášho psíka a dávajte pozor na to, čo práve obhrýza.
Hlavne sa svojmu psíkovi starajte o chrup, aby ho mal zdravý a čistý a dávajte mu obhrýzať maškrty, ktoré vám s tým pomôžu.
Hot-spot
Pre mňa do nedávna cudzie slovo, ktoré som mala spojené s mobilom. Čo sa stalo? Pred nedávnom som si všimla, že Hope má na krku kúsok za čeľusťou vlhké miesto kruhového tvaru. Bolo to také mastné.
Vôbec som netušila, čo by to mohlo byť, a tak som to jen vyčistila dezinfekciou a potrela mastičkou BETADINE. Lenže sa to začalo zväčšovať a na povrchu sa tvoril hnis. Na nič som už nečakala a šla som k veterinárke. A ona mi povedala Hot-spot.
Je to sekundárna lézia, čo znamená, že vzniká ako komplikácia primárnych kožných problémov. Primárnym postihnutím kože môže byť odrenina, poškriabanie, bodnutie hmyzom, uhryznutie iným psom či iná rana.
V lete a začiatkom jesene, vplyvom vysokých teplôt a vlhkosti (časté kúpanie) nedochádza k správnej ventilácii kože, čo má za následok rýchlejší rozvoj zápalu a sekundárnych kožných zmien. Nezostávalo nič iné, len miesto okolo vyholiť až na kožu a postihnuté miesto doslova vydrhnúť dezinfekciou. Hoci som problém začala riešiť pomerne skoro, aj tak tam už bol vrstva hnisu, ktorú bolo treba odstrániť.
- Miesto musí byť vždy suché a udržované v čistote. Tým sa urýchli samotné hojenie.
- Potom som dostala sprej priamo určený na takéto postihnutie a antibiotiká.
- V súčasnosti už miesto začína zarastať novou srsťou a všetko je v poriadku.
Kde k tomu prišla? Veľmi pravdepodobne sa musela niekde poškriabať, keď sa kúpali v jazierku, pretože asi za dva dni potom sa problém objavil. Možno tým, že nebola úplne suchá a išla si ľahnúť do pelešteka, tak sa toto miesto zaparilo a problém bol na svete.
Lapky a nohy
Aj Corina si nesie bremeno spôsobené zranením. Konkrétne dve. Jedno z prechádzky a druhé z kúpanie.
Na jednej zimnej prechádzke Corina vbehla do krovia vybehla s červenou stopou v snehu. Zistila som, že sa porezala a doslova i odrezala kus celého vankúšika na labke. Ten kus tam držal len tak-tak. Počas „pravidelnej“ návštevy jej veterinárka miesto spojila sponkami a zaviazala.
Lenže Corina nie je obyčajný pes, ktorý by pri nejakom hendikepe odpočíval, je to jednoducho nezmar. Napriek všetkým snahám udržať ju v pokoji, sa mi to nepodarilo a ona aj tak lietala ako keby nič. Asi za desať dní sme potom išli na vybratie sponiek. Najprv to vyzeralo, že sa to chytilo k sebe, ale asi ešte v ten istý deň sa vankúšik oddelil. Nezostávalo nič iné len ho odstrihnúť. Miesto sa prekvapivo dokonale zahojilo a dnes vôbec nepoznať, kde zranenie bolo.
Druhé zranenie bolo pri kúpaní v jazierku s kamenným vstupom do vody. Corina je jednoducho šialený pes, ktorý sa do všetkého vrhá hlavou dole. Bohužiaľ keď behala do vody a von, tak sa jej na jednom kameni pošmykla noha a rozrezala si zadný beh. Takže bolo treba „iba“ pár stehov.
Sú veci, ktoré neovplyvníte
Okrem toho sme si s obidvomi dievčatami prešli nádorom mliečnych žliaz, čo je vec, ktorú bohužiaľ nikto z nás neovplyvní. Našťastie histológia ukázala, že ide o dobre ohraničený novotvar, ktorý nemá dispozície šíriť sa ďalej.
Priebežná kontrola
A čo povedať na záver.
- Ak žijete s psíkmi aktívnym životom, tak sa musíte aj aktívne podieľať na ich prevencii a starostlivosti.
- Kontrolujte ich zdravotný stav priebežne.
- Ja okrem iného verím aj doplnkom stravy, ako sú rôzne vitamíny, doplnky pre pohybový aparát a podobne.
Udržujem svojich psov v dobrej fyzickej a zdravotnej kondícii, pretože keď potom majú nejaký drobný úraz, tak sa krásne a rýchlo uzdravia bez vedľajších problémov.
Napísala Jiřka
IG - https://www.instagram.com/huskycorinahope/