Strava psa musí byť prispôsobená okrem plemena, veľkosti, rastovej fázy, a zdravotných citlivostí aj jeho aktivite.
Pes žijúci vonku musí mať v zime dostatok stravy, pretože potrebuje viac energie na udržanie telesnej teploty. Malo by obsahovať väčšie množstvo bielkovín, tukov a sacharidov, ktoré zviera vyzbroja do nepriaznivého počasia. Zabudnite preto na diétne dni, psa by ste mali kŕmiť pravidelne každý deň. So zvyšovaním dávky o 15 – 20 % môžete pokojne začať už koncom jesene, aby mal pes v zime dostatok energie na proces termoregulácie. To platí najmä pre psy chované vonku.
Niečo malo k tukom.
Nedostatok tukov sa prejaví na kvalite kože a srsti. Srsť môže byť vtedy suchá, taktiež môže byť šupinatá koža a hrubá srsť bez lesku. Ďalej tiež znížením hmotnosti, poruchami reprodukcie, rastu atď. Na druhej strane ale aj nadbytok môže uškodiť. Väčšinou sa to prejavuje ako hnačka, obezita, akútna pankreatitída, nedostatok vitamínu E. Tuky sú hlavným zdrojom energie. Napomáhajú tiež absorpcii vitamínov A, D, K a E a majú priaznivý vplyv na reprodukčnú výkonnosť a správnu funkciu obličiek. Ak plánujete zvyšovať podiel tukov v strave práve s nastávajúcou jeseňou, tak treba ísť hlavne pomaly. Nedávajte naraz väčšiu nálož tukov. Psík si na to musí zvykať hlavne postupne. Starším zvieratám je vhodné podávať výživové doplnky.
Upravujete stravu podľa ročného obdobia?
Či dokonca uprednostňujete určité druhy mäsa v danom období? Robíte správne. Tak by to malo byť. Výživná strava je obzvlášť dôležitá pre menšie a krátkosrsté plemená, ktoré v zime vydávajú viac energie na zahriatie organizmu. Niektorí psíčkari dávajú psíkom stále rovnakú stravu bez ohľadu na to, či je psík aktívny alebo nie. Taktiež bez ohľadu na to, aké je ročné obdobie. Myslím si, že viacero ľudí by mohlo súhlasiť s mojím názorom, že toto nie je správne, pretože sa môže stať, že pes bude mať niekedy deficit a niekedy zase prebytok, čo sa týka výživových hodnôt. To znamená, že niekedy dostane toľko, čo ani nedokáže spotrebovať a niekedy je toho omnoho menej ako by mal mať.
Asi ako väčšina sa snažím, aby Lucky dostal iba toľko, koľko dokáže spotrebovať aby si nemusel robiť zásoby v podobe ukladania tukov a s tým je spojené priberanie na váhe. Barfovanie má jednu veľkú výhodu v tom, že ak chcete vášmu psíkovi dať to najlepšie, tak vám Vetamix ponúka veľkú škálu druhov mäsa a každý dostane to, čo potrebuje. Mäsko si môžte striedať podľa potreby čo je veľmi veľká výhoda.
Ďakujem, že ste si prečítali tento článok. Tešíme sa na vás aj pri ďalšom článku.
Napísala Daniela